Skip links

Dental Radiology

Dental radiology and imaging techniques can be used to diagnose in oral and dental health, to plan the treatment and to follow the treatment. Both two-dimensional single tooth radiographs (RVG), panoramic x-ray, cephalometric radiographs and tomography, which provide three-dimensional examination, can be used in dental treatment.

Dental radiology is the use of radiology and tomography techniques for diagnosis, planning and follow-up in dental health.


  3D çene ve diş tomografisi (CBCT)

  Diş tomografisi en iyi tanı için 3 boyutlu görüntü imkanı taşıyor.

  3D diş tomografisi (CBCT) daha iyi görüntüsü kalitesi, daha düşük radyasyon seviyesi, kemik ve yumuşak dokularda daha net görüntüleme imkanı, çene kemiğinin tam şeklini ve boyutlarını ortaya koyma avantajı sebebiyle tercih edilmektedir.

  Dental tomografi X ışını kullanılarak görüntülenmek istenen alana odaklanıp diğer alanların odak dışı bırakılması ile daha net sonuç veren bir metodudur. Bu yöntemde genişlik, derinlik ve uzunluk boyutlarını içeren 3D görüntülenme imkanı mevcuttur.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  Sefalometrik GRAFİ

  Ortodontik tedavilerde sefalometrik görüntü tanıyı kolaylaştırıyor.

  Sefalometrik görüntüleme yöntemi ortodonti ve ortognatik cerrahide yoğun olarak kullanılan bir metottur. Birebir ölçekle görüntüleme imkanı tanıdığından daha başarılı teşhis koyma kolaylığı sağlamaktadır.

  Sefalometrik röntgen cihazı kafa ve yüz kemiklerinin detaylarını, birbiri ile ilişkisini, yumuşak dokuları kafatası ile birebir ölçekte gözlemle imkanı sağlayan tanı metodudur. Sefalometrik görüntüler çoğunlukla ortodontik tedavi veya ortognatik cerrahide kullanılır.

  Panoramik RÖNTGEN

  Panoramik röntgen metodu diş hastalıkları tanısında en etkin yöntemlerden birisidir.

  Diş tedavisi öncesinde en doğru tanıyı koyabilmek için panoromik röntgenler yaygın olarak kullanılmaktadır. Tek bir röntgenle bir çok problemin teşhisini koyabilmek mümkündür.

  Panoramik röntgen tek bir film ile tanı yapılmasını sağlayan siyah beyaz röntgen türüdür. Panoramik röntgen görüntüsünde üst ve alt çene, eklemler, dişler ve sinüs boşlukları kolayca izlenir. Böylece tam bir tanı yapma imkanı oluşur.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  Tek diş grafileri ile daha detaylı inceleme yapmak mümkün.

  Eski periapikal cihazlarda röntgen banyo solüsyonlarında yıkanarak görüntü sağlanmaktaydı. RVG tek diş grafileri artık dijital ortamlarda oluştuğundan kısa sürede tanı yapma imkanı mümkündür.

  Bir ya da birkaç dişi görüntülenmeye yarayan dijital röntgenlere tek diş grafisi (RVG) denir.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  This website uses cookies to improve your web experience.