Skip links

Diş Sealant

Diş çürümesini önleme tarihinde iki buluş göze çarpmaktadır: florür ve sızdırmazlık malzemeleri. Diş hekimleri, dengeli florür tedavilerinin dişleri çürümeye karşı korumaya yardımcı olabileceğini ve dolgu macununun dişler için daha fazla koruma sağlayabileceğini öğrendi.

30 yılı aşkın süredir, dolgu macunları, diş çürümesini önlemeye yardımcı olmak için diş yüzeylerini kaplayan koruyucu bir plastik kaplama sunmaktadır.

Diş Çürüğü ve Çocuklar
Çok sayıdaki çıkıntı ve olukları nedeniyle, çocukların dişlerinin çiğneme yüzeyleri çürüklere karşı oldukça hassastır. Enkaz ve sonuçta ortaya çıkan bakteriler, bir çocuğun dişinin olukları arasına yerleşebilir. Bu oluklar (çukurlar ve çatlaklar olarak adlandırılır) bazı çocuklar için diğerlerinden daha sorunlu olabilir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar, kaviteye eğilimli yaşlardaki çocuklar (dört ila 17 yaş arası) ve yetişkinlerin hepsi aynı çukur ve çatlak sorunuyla karşı karşıyadır. Premolar ve azı dişleri en çok çukur ve çatlaklara sahiptir ve her yaştan insanın diş fırçası veya diş ipi ile ulaşması zordur. Bununla birlikte, uygun dişlere dolgu macunu uygulanması, hassas popülasyonlar için diş çürümesini önlemeye yardımcı olabilir.

Sızdırmazlık Prosedürü
Dolgu macunu prosedürü genellikle süt dişlerine sürdükten hemen sonra yapılır ve yıllar boyunca düzenli aralıklarla tekrarlanır. Mastik, dişlerin doğal aşınması ve yıpranması sonucu yavaş yavaş kaybolduğundan, etkili kalması için uygulamanın tekrarlanması gerekir.

Öncelikle diş hekiminiz dişleri temizleyecek, kurutacak ve dolgunun diş yüzeyine yapışmasına yardımcı olmak için tasarlanmış hafif asidik bir solüsyon uygulayacaktır. Daha sonra, her diş çok ince bir sızdırmazlık tabakası ile “boyanır”. Kaplama şeffaf veya beyaz olduğu için doğal diş rengine kolayca uyum sağlar.

Tipik olarak diş hekiminiz, dolgu macunu dişlerinize boyandıktan sonra sertleştirmek için yüksek yoğunluklu bir polimerizasyon ışığı kullanacaktır. Uzun yıllar sürebilir, ancak düzenli olarak kontrol edilmeli ve olası yeniden başvuru için değerlendirilmelidir.

Sızdırmazlık maddelerinin florürün yerini almadığına dikkat etmek önemlidir. Aksine, florürün faydalarına katkıda bulunurlar ve daha sonra çürümemeleri veya daha kapsamlı diş prosedürleri gerektirmemeleri için dişleri koruyabilirler.

This website uses cookies to improve your web experience.