Skip links

Endodonti ( Kök – Kanal Tedavisi )

Endodonti sert yapıdaki diş minesinin koruduğu diş pulpasında oluşabilecek sıkıntıları kanal tedavisi, fiber post, retreatment, vital pulpa (kuafaj) gibi tekniklerle gidermeyi amaçlar.

Endodonti; Yunanca “Endo” (içinde) ve “odont” (diş) kelimelerinin birleşiminden oluşun ve dişlerin iç kısmında gelişebilecek problemlere çözüm üreten tıbbi alandır. Endodonti dişin damar ve sinir dokusu yoğun diş pulpası ve dişi çevreleyen dokularla ilgili hastalıklarla ilgilenir.

Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller


  Vital Pulpa (Kuafaj) Tedavileri

  En başarılı vital pulpa (kuafaj) tedavileri için bizimle temasa geçin

  Koruyu diş hekimliği prensiplerinden birisi de diş tedavisi yapılırken dişin yaşayan kısmının mümkün olduğu kadar korunabilmesidir. Vital pulpa (kuafaj) işlemi henüz kanal tedavisi yapılmasına gerek olmayan dişleri kurtarmak için yapılan tedavi şeklidir. Yaşayan kısmın tamamı alınmadığı için dişin daha uzun ömürlü kalması beklenir.

  Dişin orta kısmında bulunan sinir / damar paketi olan pulpanın tümü yerine bir kısmının çıkartılması işlemidir. Dişin görünen beyaz kısmı olan kuronun içinde yaşayan pulpa doku yer alır. Kanal tedavisine kıyasla daha az invaziv bir işlemdir. Eğer diş çürüğü kuron kısmında ki pulpaya ulaşmış fakat köklere henüz ulaşmadı ise kuafaj işlemi tercih edilir.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  Retreatment Kanal Tedavisi

  Etkin retreatment kanal tedavisi için bizimle temasa geçin

  Daha önce yapılmış bir kanal tedavisi işleminin herhangi bir sebepten dolayı başarısız olması durumu söz konusu olabilir. Yineleyen kanal tedavisi istenmeyen bir süreç olsa da enfeksiyon gibi sebeplerle tekrarlanması gerekebilir. Bu gibi sorunlarda retreatment yöntemi ile kesin çözüm gerçekleştirilir.

  Herhangi bir sebeple kanal tedavisi gören dişte oluşan enfeksiyon sebebi yeniden kanal tedavisi yapılması gereken durumlarda ilk seansta dolgu malzemeleri çıkartılır ve enfeksiyonu gideren ilaçler yerleştirilip kanal kapatılır. 7 ila 10 gün sonra daimi dolgu yapılır. Enfeksiyon tamamen bitene kadar bu işlem tekrarlanabilir.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  Fiber Post Uygulamaları

  Başarılı fiber post uygulamaları için bizimle temasa geçin…

  Diş hekimliğinde en etkin yaklaşım hastanın mevcut dişlerini olabildiğince korumaya çalışarak yapılan planlamadır. Fiber post gibi uygulamalar hastanın sağlam diş kökleri üzerine inşa edilen yapıların doldurulması ile gerçekleştirilir. Doğal kök kolayca beslenebilir ve bu sebeple yapılan tedaviler uzun ömürlü olur. Diş hekimlerimiz tedavi planlaması yaparken mevcut dişleri olabildiğince korumaya yönelik yöntemleri ön planda tutarlar.

  Kanal tedavisi yapılan dişin üzerinde yeterli miktarda diş duvarının kalmaması durumunda kök kanala bir çubuk (post) yerleştirilip, çubuk üzerine kron kaplama yapma işlemidir. Ön bölge kuron kırıklarının yaşandığı durumlarda hastalarda tedavi seçenekleri değerlendirilirken, aşırı derecede kuron harabiyeti meydana gelmişse tutuculuğu artırmak için kök kanal tedavisini takiben fiber post uygulanması gerekebilir. Kökün içerisine uzatılan bir çubuk vasıtası ile hem kökten hem krondan destek alan ve dişin direncini artıran bir yöntemdir.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  Kanal Tedavisi

  Kanal tedavisi kabus olmaktan çıkıyor.

  Kanal tedavisi birçok hastanın korkulu rüyasıdır. Uygulama esnasında sinir kanallarına yapılan müdahale sebebiyle ağrıdan şikayet edilir. Fakat ileri seviye enfeksiyonlarda daha gelişmiş uyuşturma müdahaleleri ile ağrısız işlem yapılabilir. Diş kaybının önüne geçmek için tedavinizi ötelemeyin.

  Kanal tedavisi enfekte olmuş bir dişin sinir ve diş özü (pulpa) kısmının alınarak iç kısmının temizlenip doldurulması işlemidir. Diş, en dış katmandan içe doğru; mine, dentin ve pulpa olarak 3 ayrı tabakadan oluşur. Dişi besleyen kan damarları ve sinirler açısından zengin olan pulpa tabakasına kadar enfeksiyonun ulaşması durumunda dişi çekmek yerine, kanal tedavisi yaparak pulpanın temizlenip doldurulması sayesinde diş kurtarılabilir.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  This website uses cookies to improve your web experience.