Skip links

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Küçük hastaların diş bakımları daha çok özen ister. Diş hekimliği eğitimleri yanında çocuk psikolojisi eğitimi de alan pedodontistler tedavi öncesinde çocukların sevgi ve güvenini kazanarak onların diş sağlığı konusunda daha bilinçli bireyler olmalarını amaçlar. Pedondonti çatısı altında diş çürüğü önleyici uygulamalar, fissür örtücü, süt ve genç daimi diş tedavileri, diş travmaları tedavisi, kötü ağız alışkanlıkları durdurmaya yönelik tedaviler yer alır.

0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı bir şekilde korunabilmesi, dişlerde oluşabilecek herhangi bir sıkıntının tedavi edilebilmesini amaçlayan bilim alanıdır.

Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller


  Yer Tutucular
  Sağlıklı daimi diş gelişimi için yer tutucular önemli bir tedavi şeklidir.

  Küçük çocuklarda kolayca kaybedilebilen süt dişlerinin boş kalan yerlerini yer tutucularla doldurmak sağlıklı diş gelişimi için önemlidir ve uzman hekimlerimizce önerilmektedir.

  Yer tutucular, erken kaybedilmiş süt dişlerinden dolayı oluşan boşlukları doldurmak için yapılan hareketli veya sabit apareylerdir. Bu tedavinin amacı diş dizesinin bozulmasını önlemektedir.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  Kötü Ağız Alışkanlıkları Durdurmaya Yönelik Tedaviler (Parmak Emme, Tırnak Yeme, Dudak Isırma vb)

  Çocuklarda diş sağlığı için kötü ağız alışkanlıklarının giderilmesi gerekir.

  Dudakların, yanakların hareketi gibi fiziksel etmenler çocuklarda yeni süren süt dişlerin dizilimini şekillendirir. Dolayısı ile diş oluşumunu olumsuz etkileyen istenmeyen alışkanlıkların uygun yöntemlerle tedavi edilmesi gereklidir. Süt dişlerinin diziliminin yanlış olması sürekli dişlerin dizilimini de etkileyecektir.

  Sürekli diş dizisinde soruna yol açabilecek parmak emme, tırnak yeme, dudak ısırma gibi kötü alışkanlıkları durdurmaya yönelik yapılan koruyucu tedavilerin tümüne verilen isimdir.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  Diş Çekimi

  Deneyimli pedodonti uzmanlarımız sayesinde diş hekimi korkusuna son.

  Çocuklarda özellikle süt dişleri daha kolay çürüyebilen bir yapıya sahiptir. Kurtarılamayan dişlerin en son aşamada çekilmesi gerekmektedir.

  Amputasyon veya dolgu tedavisi ile kurtarılamayacak dişlerin soketinden çıkartılması işlemidir.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  Diş Travmalarının Tedavisi

  Diş travmalarında en etkili pedodontik tedaviler için bizimle temasa geçin

  Aileler için en üzücü durumlardan birisi de travma nedeni ile dişlerin kırılması veya yerinden çıkmasıdır. Böyle bir durumda eğer kanama, bilinç kaybı, kusma, bulantı gibi rahatsızlıklar yoksa bir pedodonti uzmanına başvurulmalıdır.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  Endodontik Tedaviler (Kanal Tedavisi ve Amputasyon)

  Çocukların diş sağlığını korumak için en etkin tedaviler kliniklerimizde

  Süt dişlerdeki çürükler bazen dişi besleyen sinir damarlarına kadar ilerlemiş olabilir. Bu durumda süt dişin çekilmesi bir yöntem olarak tercih edilebilir olsa da ampütasyon işlemi ile süt dişlerinin ömrü uzatılabilir.

  Amputasyon, süt dişlerinde yaygın olarak yapılan ve dişin çürük kısmıyla birlikte çürük yapan bakterilerden etkilenen sinir ve damarlarda yapılan kanal tedavisidir.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  Süt ve Genç Daimi Diş Restoratif Tedavileri (Dolgular)

  Dolgularla süt dişlerinin ömürlerini uzatabilirsiniz.

  Süt dişleri düşerek yerine gelecek olan daimi dişlere yer açar. Yenilecek olmasına rağmen süt dişlerindeki çürüklere müdahale edilmesi gerekmektedir. Bunun hem daimi dişlerin daha sağlıklı gelişmesi hem de çocukların konuşma kalıplarının doğru gelişmesi ve doğru beslenme için süt dişlerin sağlıklı kalması gerekmektedir.

  Çocukların süt dişlerine yapılan dolgu tedavisidir. Bazı durumlarda süt dişi çekimleri yerine dolgu tedavisi tercih edilir.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  Fissür Örtücü(Diş Aşısı)

  Fissür örtücü uygulama ile diş çürüklerine son…

  Sağlıklı dişlere uygulanan ve diş çürümesine karşı önceden koruma sağlayan fissür örtücü uygulama için pedodonti uzmanlarımızla temasa geçin

  Fissür örtücü (diş aşısı) uygulaması azı dişlere uygulanan ve diş yüzeylerinin girinti ve oluklarının akışkan bir dolgu maddesi ile kaplanmasıdır. Böylece dişlerinin çürüğe elverişli alanlarında besin kalıntılarının birikmesi önlenir ve bu yüzeylerin daha kolay fırçalanması sağlanır.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  Diş Çürüğünü Önleyici Uygulamalar ( Flor Jel, Vernik)

  Çürüksüz dişlerle sağlıklı gülüşler

  Küçük çocuklarda dişler çürümeye daha yatkındır. Bu sebeple çürük önleyici tedaviler özellikle çocuklarda önemlidir. Florlü jel ile vernik uygulaması çocuklarda yaygın olarak kullanılan bir tedavi biçimidir.

  Flor diş minesini güçlendiren ve çürüklere karşı koruyan bir elementtir. Flor oranı yüksek bir jel verniğin diş üzerine sürülmesi ve 6-8 saat kadar kalarak florün diş minesine nüfuz etmesi ile gerçekleştirilen tedavidir.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  This website uses cookies to improve your web experience.