Skip links

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları)

Dişeti hastalıklarından toplumun büyük çoğunluğunun etkilenmesine rağmen sorunlara yol açan etmenleri saptamak ve bunların tedavisi etmek zorlayıcı olabilmektedir. Dişeti hastalıklarının önlenmesi veya tedavisi; doğal dişlerin korunması yanında, daha rahat çiğnemenin ve daha iyi bir sindirimin sağlanması gibi diğer faydaları da beraberinde getirir.

Periodontoloji dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen hastalıklar ile ilgilenen tıbbi alandır.

Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller


  Estetik diş eti tedavileri

  Estetik gülüşler için diş etlerinizi göz ardı etmeyin…

  Diş etleri diş estetiğinin vazgeçilmez öğelerinden birisidir. Kuron boyu uzatma, depigmentasyon (siyah lekelerin giderilmesi), Gingivektomi & Gingivoplasti ) gibi işlemler estetik diş eti tedavi çatısı altında sınırlandırılabilir.

  Diş estetiğini artırmak amacı ile yapılan işlemler bu çatı altında sınıflandırılır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

  Kuron Boyu Uzatma işlemi fazla diş eti dokusu lazer ile alınarak diş boyunun daha uzun gözükmesini sağlamak amacıyla yapılan tedavidir.

  Depigmentasyon diş eti üzerinde farklı sebeplerle oluşan siyah renklerin uygun yöntemlerle giderilmesi işlemidir.

  Gingivektomi diş etinde “cep” denilen çıkıntılara gıda artıklarının kaçması sonucu bakteri oluşmasıyla meydana gelen yapıların alınması işlemidir. Bazen bu işlem sonrasında diş etlerinin estetik olarak şekillendirilmesi gerekebilir. Bu işleme de gingivoplasti (re-shaping) denilir.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  Dişeti Çekilmelerinin Tedavileri

  Sağlıklı diş etleri için diş eti çekilmelerinin üstesinden gelin…

  Dişetleri sağlık ve estetik anlamda dişler kadar önemli. Ayrıca sağlıksız diş etleri sebebiyle sapasağlam dişlerinizi bile kaybetmek olası. En yaygın dişeti problemlerinden birisi olan diş eti çekilmesi tedavisi ise oldukça basit olabilmektedir.

  Diş eti çekilmesi, diş eti dokusunun diş köküne doğru geri çekilmesi sürecidir. Diş eti çekilmesi sebebiyle dişler daha görünür olmakta diş etinin başladığı yerlerde boşluklar oluşmaktadır. Bu boşluklar bakterilerin gelişmesi için uygun ortam sağlar. Diş eti çekilmesi ilerleyen vakalarda doku ve kemik hasar görebilir ve diş kaybı gerçekleşebilir.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  Frenektomi (Dudak & Dil Bağı Alınması)

  En son frenektomi yöntemleri için bizimle temasa geçin

  Ağız içinde dil, dudak ve yanakların damaklara sabitlendiği küçük bağlantıları hiç fark ettiniz mi? Her insanda farklı yapıda olan bu küçücük dokular bazen konuşma bozukluğu gibi ciddi problemlere yol açabilmektedir. Kliniklerimizde çok kısa süren acısız operasyonlarla anomali giderilebilmektedir.

  Frenulum adı verilen ağız içi bağların cerrahi müdahele ile alınması işlemine frenektomi denir. Dudak, dil ve yanak dokularını damağa bağlayan yumuşak bağlara frenulum denir. Dudaklarda üst ve alt orta kesici dişlerin arasında, yanakla arka dişlerin arasında ve dil ile alt damak arasında yer alırlar. Frenulum her insanda farklı büyüklük ve yapıdadır. Bazı kişilerde dil bağının yapısı dil hareketini kısıtlayabilir ve konuşma bozukluğu veya farklı diş eti problemlerine yol açabilir.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  Flap Operasyonları

  Flap operasyonları ile daha sağlıklı diş etlerine kavuşmak mümkün

  Ağız içinde tamamen bakterisiz bir ortam yaratılması mümkün değil. Fakat kontrol altında tutmak olasıdır. Bakterilerin diş etlerinin altına kadar ilerlemesi ile diş etlerinde gelişen enfeksiyonlar hem sağlık hem de estetik anlamda sorunlar yaratır. Fakat bu enfeksiyonlar flap operasyonları ile kolayca tedavi edilebilir.

  Flap Operasyonu cerrahi bir işlemdir ve kapalı kök yüzey tedavisi ile iyileştirilemeyen vakalarda diş etlerinde 6-7 mm lik cepler açılarak bu ceplerin altında oluşan bakteriyel oluşumlar ve diş taşları ve biyofilmlerin lokal anastezi altında temizlenmesi işlemidir. Zarif bir şekilde kaldırılan dişeti temizlenip yeni yerlerine ince dikişlerle dikilir

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  Lazer (Biyomateryal) Destekli Periodontal Tedavi

  Lazer ile periodental tedavi artık ağrısız ve zahmetsiz

  Gelişen teknolojinin nimetlerinden birisi olan lazer, periondotoloji tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Herhangi bir cerrahi müdahale olmadan sadece lazer kullanılarak diş eti sorunlarına yol açan bakterilerin temizlenmesi mümkün.

  Lazer/Biyomateryal destekli periodontal tedavi belli bir dalga boyutunda lazer kullanılarak periodontal hedef bölgelerde biriken bakteri oluşumunun giderilmesi işlemidir. Diş etlerinden veya kemikten doku kesilmediğinden ağrı ve rahatsızlık hissi en aza indirgenir.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  Kök Yüzeyi Düzleştirme (Küretaj)

  Küretaj işlemi ile dişlerinizde derinlemesine temizlik hissi…

  Tedavi edilmeyen diş taşları ciddi ağız problemlerine yol açabilir. İleri düzeyde oluşan tartar yapının temizlenmesi işlemi küretaj daha uzun süren ve uzmanlık gerektiren bir tedavi olduğundan düzenli olarak diş taşlarınızı temizletmeniz gerekmektedir.

  Tartar yapının dişlerin kök yüzeylerine kadar ilerlemesi durumunda yapılan temizlik işlemidir. Diş taşları ilerledikçe dişetlerinde çekilmeye ve dişeti iltihaplarına yol açabilir. Hatta ilerleyen vakalarda kemik erimesi gerçekleşebilir. Diş taşları, diş-diş eti arasında da oluşarak diş köklerinin yüzeyinde birikir.

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  Diş Taşı Tartar Temizliği (Detertraj)

  Diş taşları gülümsemenizi gölgelemesin…

  Diş taşı (tartar) en yaygın diş hastalıklarından birisi. Yediklerimiz, diş yapımız ve ağız temizliği alışkanlıklarımıza bağlı olarak tartar oluşumu gülümserken tereddüt etmemize yol açabilecek bir görüntüye sebep olabiliyor. Bunun yanında bazı diş hastalıklarının da habercisi olan tartar temizliği aslında son derece basit. Farklı yöntemlerle derinlemesine temizlik için düzenli diş hekimi kontrollerine bekleriz.

  Diş taşı (tartar) temizliği tükürüğümüzdeki minerallerin ve diş üzerinde biriken plakların yol açtığı diş taşı tabakasının diş minesinden uzaklaştırılması işlemidir. Tartar dişler üzerinde biriken bakteri plağının tükürük minerallerini sertleştirmesi ile ol

  Tedavi Hizmetimiz İle İlgili Görseller

  This website uses cookies to improve your web experience.