Skip links

Diş Çürüğü: Diş Çürüklerini Önleyin

Diş çürüğü, diş minesinin bozulmasından kaynaklanan dejeneratif bir ağız sağlığı durumudur. Çürük ile ilişkili diş yapısının bozulması, dişlerde daha çok boşluk olarak adlandırılan deliklerin oluşmasına neden olabilir. Genellikle diyet seçimleri ve ağız hijyeni uygulamalarının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Yediğimiz yiyeceklerin çoğu şeker ve nişasta içerir. Bu besinler dişlerin üzerine bırakıldığında plak (dişlerde oluşan yapışkan madde) ağızda yaşayan bakterilerle birleşir. Bu kombinasyon, diş minesine zarar veren asitler üretir ve çürümeye neden olur.

Diyet ve Beslenmenin Rolü Nedir?
Doğru beslenme ile sağlıklı bir diyetin sürdürülmesi, iyi ağız hijyeninin teşvik edilmesi ve diş çürümesinin önlenmesi için çok önemlidir. Şekeri yüksek yiyecekler ve içecekler, diş minesine saldıran asidi oluşturmaya daha yatkındır. Şeker ve karbonatlaşma oranı yüksek yiyecek ve içecekleri sınırlamak, çürümeyi önlemeye ve ağız hijyenini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?
Çürük dişin sinirine ulaşmadan tespit edilirse, diş hekimi çürüğü gidererek ve yerine diş dolgusu koyarak dişi restore edebilir. Tedavi edilmeden bırakılırsa, sinire ulaşabilir, bu da dişi kurtarmak için bir kanal prosedürüne gerek duyulacağı anlamına gelir.

Çürüme Çocukları ve Yetişkinleri Etkiler mi?
Diş çürüğü, en yaygın kronik çocukluk çağı hastalığı olmasına rağmen, herkes risk altındadır. Hepimizin ağzımızda bakteri var ve bu nedenle diş minesini parçalayan ve çürümeye kapıyı açan asitlere duyarlıyız.

Birçok ebeveyn süt dişlerinin (süt dişlerinin) öneminin farkında değildir. Bu yanılgı, süt dişlerinin geçici olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle birçok insan, süt dişlerinin daimi dişler kadar önemli olmadığını varsayar. Ancak süt dişlerini etkileyen çürük, gelecekteki diş gelişimini etkileyen ciddi bir sorun olabilir.

Bebek dişleri, çocukların doğal bir şekilde çiğnemelerine, normal ve net konuşmalarına yardımcı olmak gibi önemli amaçlara hizmet eder. Bebek dişleri, kalıcı dişlerin sürmesi veya düzgün bir şekilde büyümesi için bir yer sağlamak için de önemlidir. Süt dişlerine kötü muamele edilirse, uzun süreli ağız sağlığı üzerinde zararlı bir etkisi olabilir.

Önleme
Diş çürüğü milyonlarca insanı etkiler ama kolaylıkla önlenebilir. En iyi önleme yöntemleri şunları içerir:

Florür içeren bir diş macunu ile günde en az iki kez fırçalayın.
Yiyecek artıklarını dişlerin arasından çıkarmak için günlük diş ipi kullanın.
Besleyici gıdalardan sağlıklı bir diyet uygulayın.
Şekeri yüksek atıştırmalıklardan ve içeceklerden kaçının.
Düzenli kontroller ve diş temizliği için diş hekiminizi ziyaret edin.
Plakayı azaltmaya yardımcı olmak için antimikrobiyal bir ağız çalkalama suyu kullanın.
Arka dişlerin ısırma yüzeylerine diş dolgu macunları (koruyucu bir kaplama) yerleştirin.

This website uses cookies to improve your web experience.